1st Stage TBM Excavation Work in Pendik-Kaynarca-Fevzi Çakmak Metro Project Has Been Completed

22.08.2023

The 1st Stage TBM Excavation of the Pendik-Kaynarca-Fevzi Çakmak metro line project, in which Özgün İnşaat is the contractor company, has been completed. A distance of 4.90 km was covered in the 1st stage of the Pendik-Kaynarca-Fevzi Çakmak metro project, which was started as a result of the tender announced on September 30, 2022.

Targeted to be completed in 2025, Pendik-Kaynarca-Fevzi Çakmak metro line will be integrated with the Kadıköy-Kartal Metro Line at Tavşantepe Station, the Tavşantepe-Sabiha Gökçen Metro Line, which has been completed at Kaynarca Central Station, the Marmaray High Speed Train Line and maritime lines at Pendik Central Station, and with Marmaray at İçmeler Station.

Biz ve ortaklarımızın, sizi hatırlayabilmesi ve siz ve diğer ziyaretçilerimizin sitemizi nasıl kullandığınızı anlayabilmesi için, sitemiz çerezleri ve diğer teknolojileri kullanır. Bu teknolojilerin tam listesini görmek ve bize bunların cihazınızda kullanılıp kullanılamayacağını bildirmek için burayı okuyabilirsiniz. Sitemizi daha iyi bir şekilde kullanmanız için çerez politikamızı kabul ediyor musunuz?

Accept