Yenikapı Wastewater Tunnel Construction

Yenikapı Wastewater Tunnel Project, which transports the wastewater of Gaziosmanpaşa, Eyüp and Fatih Districts, located in the Southern Golden Horn basin, to the Yenikapı Wastewater Treatment Plant (European Side 2nd Part Wastewater Tunnel Construction) includes the construction of a tunnel with EPB-TBM with an inner diameter of 3600 mm, an excavation diameter of 4600 mm and a length of 8500 m. There are also two shafts with an inner diameter of 9 m, five shafts with an inner diameter of 7 m and two shafts with an inner diameter of 5 m, and a connection tunnel with an inner diameter of 2.20 m and a length of 934 m.

Location TÜRKİYE
Contractor Ilci Insaat – Ozgun Insaat Joint Venture
Client Metropolitan Municipality of Istanbul Istanbul Water and Sewerage Administration (İSKİ) Sewerage Section Directory
Project Scope 8.500 m tunnel

Biz ve ortaklarımızın, sizi hatırlayabilmesi ve siz ve diğer ziyaretçilerimizin sitemizi nasıl kullandığınızı anlayabilmesi için, sitemiz çerezleri ve diğer teknolojileri kullanır. Bu teknolojilerin tam listesini görmek ve bize bunların cihazınızda kullanılıp kullanılamayacağını bildirmek için burayı okuyabilirsiniz. Sitemizi daha iyi bir şekilde kullanmanız için çerez politikamızı kabul ediyor musunuz?

Accept