İstanbul Metrosu Taksim-Unkapanı, Unkapanı-Yenikapı Metro İnşaatı

İstanbul’un artan trafik sorununa çözüm sunmak amacıyla gerçekleştirilen İstanbul Metrosu Projesi’nin 5,2 km'lik Taksim-Unkapanı, Unkapanı-Yenikapı metro hattı yapım işi yaklaşık 2.600 m ana hat ve 5 istasyondan (Şişhane, Unkapanı, Haliç, Vezneciler, Yenikapı) oluşmaktadır. Haliç İstasyonu, Haliç Metro Köprüsü üzerinde yer almaktadır. Bunun dışında kalan tüm istasyonlar, tünel/yeraltı istasyonu olarak inşa edilmiştir.

Proje kapsamında Şişhane yaklaşım tüneli, yaklaşık 1.250 m. Hat tünellerinin kazı, destekleme ve kaplama betonu imalatları, P tipi havalandırma tüneli, İstiklal Caddesi yaya bağlantı tünellerinin kazı-destek sistemi ve kaplama betonu imalatları yapılmıştır. İkinci etap Unkapanı-Yenikapı hattı Vezneciler ve Yenikapı istasyonlarında zayıf zemin ortamında yaklaşık 500 m ana hat tüneli (42 m² kesitli) ve 3 makas tüneli (102 m² kesitli) tünel açılmış ve iç kaplama beton işleri tamamlanmıştır.
 

Tünellerde NATM (Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu), parçalı ayrışmış grovak zeminde Umbrella Arch ile ön tahkimat, PVC su yalıtım membranı, betonarme iç kaplama imalatı metotları kullanılmıştır.    

Lokasyon TÜRKİYE
Proje İşvereni İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Proje Kapsam
  • 1.250 m metro tüneli
  • 500 m tek hat tüneli (42 m² kesitli)
  • toplam 180 m uzunluğunda 3 makas tüneli (102 m² kesitli)

Biz ve ortaklarımızın, sizi hatırlayabilmesi ve siz ve diğer ziyaretçilerimizin sitemizi nasıl kullandığınızı anlayabilmesi için, sitemiz çerezleri ve diğer teknolojileri kullanır. Bu teknolojilerin tam listesini görmek ve bize bunların cihazınızda kullanılıp kullanılamayacağını bildirmek için burayı okuyabilirsiniz. Sitemizi daha iyi bir şekilde kullanmanız için çerez politikamızı kabul ediyor musunuz?

Kabul Et