Taksim - Kabataş Füniküler Sistem İnşaatı

Taksim-Kabataş Füniküler Sistemi İnşaatı, daha önce işletmeye açılmış olan İstanbul Metrosu Taksim - 4. Levent hattının Taksim İstasyonu ile önemli bir deniz aktarma merkezi olan Kabataş’daki deniz iskelesi ile tramvay ulaşımı arasında bağlantıyı sağlayacak bir toplu taşıma sistemi inşaatıdır. 

Bu proje ile, şu an hizmet vermekte olan Taksim - 4.Levent (Ayazağa-Yenikapı) Metrosu, Taksim - Tünel Nostaljik Tramvayı, Taksim Otobüs ve Dolmuş Durakları ile Zeytinburnu - Fındıklı (Kabataş-Bağcılar) Tramvayı, Kabataş İDO vapur, feribot ve deniz otobüsü iskeleleri arasında entegrasyon sağlanarak İstanbulluların raylı sistem ile Taksim Metrosuna ve Kabataş/Beşiktaş gibi deniz ulaşımı araçlarının yoğun kullanıldığı bölgelere erişimi sağlanmıştır.
 Yeni sistem, Gümüşsuyu’nun trafik yükünü azaltırken, vapur ve deniz otobüsü iskelesi, otobüs hattı ve tramvay hattının kesiştiği Kabataş’ı önemli bir aktarma merkezi haline getirmiştir. 

Taksim - Kabataş Füniküler Sistemi, birbirine halatlarla bağlanan yolcu kabinlerinin dik bir eğim üzerine döşenmiş bir demiryolu hattı boyunca tırmanmasını sağlayan özel bir raylı sistem çözümüdür. Füniküler Sistemin çalışma prensibi gereğince yaklaşık 450 m uzunluğundaki tünelin başlangıç ve bitiş noktaları arasında 80 m civarında kot farkı vardır. Tünellerin kazısı, iç kaplaması ve enjeksiyonu firmamız tarafından yapılmış olan proje, tünel kazısı ve nihai kaplama işlerinin %23’e ulaşan (maksimum) eğimde yapılmış olması ile önem arz etmektedir. 

Lokasyon TÜRKİYE
Proje İşvereni İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Proje Kapsam
  • 295 m Tek Hat Tüneli (39 m²/m) 
  • 200 m Çift Hat Tüneli (70 m²/m) 
  • 51 m İstasyon Tüneli (160 m²/m)